احساس‌های دوگانه
ملیکا داشته
ملیکا داشته
امتیاز 4.9 از 150 رای

احساس‌های دوگانه

شرم آوره حتی وحشتناکه که اعتراف کنیم بعضی وقتا رویاپردازی میکنیم درباره اینکه یک اتفاق ترسناک برای یکی از نزدیکان بیوفته. در خصوصی ترین قسمت ذهن میگیم راحت می‌شدیم اگر همسرمون یا یکی از اعضای خانوادمون ناگهان ناپدید میشد مثلا ماشین بهش میزد یا هواپیمایش سقوط میکرد یا یک مرض لاعلاجی می‌گرفت که البته اصلا درد نداشت. خیلی احساس غم انگیزی می‌بود ولی از بعضی نظرها هم رهایی و تسلی بزرگی میتونست باشه به محضی که چنین فکری از ذهنمون میگذره احتمالا با وحشت فراریش میدیم و عمیقا احساس گناه میکنیم که چقدر خبیثیم.

برای درک بهتر تصوراتمون اولا یادمون باشه ما از چیزایی که توی ذهن دیگران میگذره اصلا خبر نداریم. ما از تاریک ترین افکار خودمون خبر داریم ولی از افکار سیاه دیگران نه. در نتیجه افکارمون خیلی نادر و عجیب تر از اونی به نظر میان که هستن ولی از قرار معلوم تصورات بی‌رحمانه، شایع‌اند.

مشاوران و درمانگران که بیشتر از هر کسی درباره سازوکار مخفی ذهن آدمای دیگه میشنون اصلا تعجب نمیکنن حتی اگر یک مراجع خوب و عاقل با تردید بهشون بگه که گاهی آرزو کرده یکی از عزیزانش دود بشه بره هوا. در صمیمیت اغلب چیزی هست که رواندرمانگرا بهش میگن احساس دوگانه مخلوطی از افکار عمیقا مثبت و منفی : وقتی کسی نقش بیش از اندازه بزرگی توی ذهنمون داره و تسلط عاطفی زیادی روی ما داره وقتی خیلی بهشون مدیونیم همزمان هم تحسینشون میکنیم و هم ازشون بدمون میاد. دلبستگی و دلزدگی توأم میتونن جوری ناامیدمون کنن که کسی نمیتونه.

نقطه ضعفمون رو میدونن هم جادومون میکنن هم احساساتمون جریحه دار ماهم البته نقشه قتلشون رو نمیکشیم کوچک ترین قدمی بر نمی‌داریم هیچ وقت نمیریم سم بخریم یا تشویقشون کنیم توی هوای بد‌برن صخره نوردی ولی در اون‌رویا پردازیه عجیب و غریب یک تسلی خاطری هست.

خیالات مبنای عمل نیستن و ربطی به ارزش ها و نیات واقعی ما ندارن این ها گریزگاه های موقتی احساسات تند و تیزن درباره مرگ عزیزان هم خیال پردازی میکنیم نه چون واقعا مرگشون رو می‌خوایم بلکه چون نزدیک بودن بخش بزرگ و پیچیده‌ای از زندگیه این خیالات بهای عجیب ولی واقعیه برای عمق پیوندمون.

احساس گناه علامت اینه که علارغم تلاش های گریزناپذیر و عمیق رابطه این آدما خیلی برامون مهمن این خیالات به معنی روانی بودن نیستن به همین معنی هستن که عشق معمولا خالی از استیصال نیست.

خوشبختانه احتمالش زیاده که این عضو خانواده یا همسر هم گهگاهی خیالات مشابهی درباره‌ی ما توی سرش داشته باشه و خیلی هم شرمندست و احساس گناه می‌کنه درست مثل ما .

اونم هیولا نیست ، این فقط شاهدی است بر اینکه دوست داشتن  پیچیدگی های زیبا و شگفت انگیزی در خودش داره .

1

هم دوسش دارم هم ازش بدم میاد

آشنایی، ریشه‌ی همه‌ی دوستی‌ها و تنفرهاست (آنتوان ریوارول)

توی خیلی از کتاب‌ها احتمالا خوندین و دیدین که یک نفر از کسی که عاشقانه دوستش داره متنفر میشه اما چطوری میشه یک نفر رو هم دوست داشت و هم ازش متنفر بود؟

عشق و تنفر معمولا کاملا متضاد هم هستن. دوتا بحث کلی توی این زمینه ایجاد میشه: اول اینکه عشق مقیاس خیلی وسیع تری نسبت به تنفر داره چون به ویژگی های بسیار بیشتری از اون چیز اشاره میکنه در نتیجه در تنفر عامل بدیه اما در عشق اون چیز هم خوبه هم جذابه. دوم اینکه هر احساسی انواع مختلفی داره و انواع عشق بسیار بیشتر از نفرته.

عشق و نفرت تجربه های متضادی نیستن بلکه تجربیات متفاوتی هستن در بعضی جنبه‌ها شبیه به هم و در بعضی جنبه‌ها باهم تفاوت دارن.

سختی که در نتیجه احساس کردن عشق و نفرت نسبت به فرد مقابل ایجاد میشه نه فقط در یک زمان خاص بلکه در طول زمان مثل سختی برخورد با یک ناهنجاری احساسی شدیده. با اینکه داشتن احساسات مختلط لزوما سردرگم کننده نیست اما داشتن احساسات مختلفی که هر دو شدید باشن مثل عشق و نفرت نسبت به یک نفر خاص از نظر روانشناختی ناسازگاره.

آدمها زمانی رابطه‌ی خودشون رو رابطه‌ی عشق_نفرتی معرفی میکنن که موقعیتشون طوری باشه که تمرکز و توجهشون تخت شرایط مختلف تغییر کنه و در نتیجه اون گرایشات احساسیشون.

وقتی عاشق توجهش رو روی عقل طرف مقابلش متمرکز می‌کنه شدیداً دوسش داره اما وقتی به احساس حقارتی که برای اون میاره فکر می‌کنه نسبت به اون احساس تنفر می‌کنه. اینطوری میشه که بعضیا فکر میگن ازت متنفرم بعد عاشقت میشم بعد متنفر میشن و باز بیشتر عاشقت میشم. یا گاهی عاشقتم گاهی ازت متنفرم اما وقتی ازت متنفرم به خاطر اینه که عاشقتم.

چنین مواردی رو میشه با تکیه بر این واقعیت که تجربیات، احساسی پویا هستن و موقعیت های بیرونی و شخصی مختلف احساس ما نسبت به یک فرد خاص رو تغییر میدن توجیه کرد.

توضیح اینکه عشق و نفرت میتونه به صورت همزمان وجود داشته باشه یکم سخته اینجا باید بفهمیم چطور دو گرایش متفاوت میتونن در آن واحد نسبت به یک نفر خاص وجود داشته باشن زنی ممکنه بگه که عاشقانه همسرش رو‌دوست داره اما به خاطر عدم صداقت همسرش از اون متنفره اینطور میشه که می‌تونه بگه هم عاشقتم هم ازت متنفرم .

در چنین‌نوع گرایشی ارزیابی های شدید مثبت و منفی نسبت به جنبه‌های مختلف یک فرد ایجاد میشه. همچنین ممکنه به خاطر اینکه نمی‌تونیم خودمونو از اسارت عشقی که به کسی داریم رها کنیم ازش متنفر میشیم

نتیجه:

جالبه که میل ما به انحصار طلبی که در عشق وجود داره برعکس در تنفر می‌خوایم در گرایش منفی خودمون نسبت به یک نفر با بقیه شریک بشیم.

طبیعی به نظر میرسه که بخوایم این نفرت رو با بقیه سهیم بشیم اما قسمت مثبت گرایش رو فقط در انحصار خودمون نگه داریم.

در احساسات مثبت وقتی که شاد هستیم با اینکه تمایل بیشتری به توجه کردن به دیگران داریم اما منبع حس شادیمون رو مخفی نگه میداریم .

متنفر بودن از کسی که دوستش داریم از دیدگاه منطقی ممکنه چون لزوما تناقضی نداره . اما این پدیده یک نوع ناهنجاری شدید احساسیه که بهتره برای رفعش به مشاوره یا رواندرمانگر مراجعه کنید.

منابع:
مدرسه ی زندگی فارسی
کوکا

ارسال کامنت هاوین
ارزیابی مقاله
ازت می خوام اول وارد سایت بشی و نظرت رو درباره این مقاله کامل و در چند خط بنویسی (حتما نظر با جزییات بنویس و از عبارات کوتاه مثل: خوب بود و عالی خودداری کن)

نظرات دانش آموختگان مقاله

فاطمه زهرا چلنگری
فاطمه زهرا چلنگری
امتیاز 5
7 ساعت قبل

چقدر به اين مقاله نياز داشتم. ممنون ازتون

نوریا شفیعی
نوریا شفیعی
امتیاز 5
1 ماه قبل

نکته ای که نظرم رو جلب کرد این بود که فکر هایی که به ذهنمون میاد یا خیالاتی که در ذهنمون می سازیم قرار نیست مبنای عملمون باشند. این تفکرات خیالات وابسطه به شرایط هورمونی و عصبی و شرایطی که دورنش هستیم و حتی روز های خاصی از ماه و … باشه و اراده ما نقش کمی در شکل گیری افکارمون دارند. پس خودمون رو بابت اون ها سرزنش نکنیم و این رو در نظر داشته باشیم که تا وقتی فکری به عمل تبدیل نشده ارزشی نداره و اینجاست که اراده ما سنجیده میشه

طلا رحیمی
طلا رحیمی
امتیاز 5
1 ماه قبل

فکر می کردم احساسات دوگانه یه چیز غیر عادیه که فقط تو خودم وجود داره ولی با خوندن این مقاله حس بهتری بهم دست داد.

سارا نورکوهی
سارا نورکوهی
امتیاز 5
1 ماه قبل

اتفاقا همین امروز دچار این احساسات شده بودم و بعدش شرمندگی و ناامیدی و حس میکردم مشکلی دارم. امروز به طور اتفاقی این مقاله رو دیدم و خوندم و چقدر عالی و بجا بود و فهمیدم که تنها نیستم.

مهسامهاجر
مهسامهاجر
امتیاز 5
1 ماه قبل

چقدر عجیب که فکر میکردم فقط منم که این حس ها رو تجربه میکنم و الان میدونم‌که عادیه و راه حل داره

زینب
زینب
امتیاز 5
2 ماه قبل

مقاله خوبی بود، این حس دوگانگی برای منم پیش امده، گاهی اینقدر عاشقی که میخوای تو خودت حلش کنی، گاهی هم اینقدر متنفری میخوای سر به تن طرف نباشه یا خودت خفش کنی. کلا آدم سردر گم میشه. ولی بازم ته ته دلت دوسش داری.

زینب زینلی
زینب زینلی
امتیاز 5
2 ماه قبل

وااای این احساسات دوگانه دقیقا منم
چقدر درست و واضح بود دقیقا یه وقتایی تو ذهنم برای عزیزترین آدمای زندگیم سوگواری میکنم بعد عذاب وجدان میگیرم و مطمئنم که این حس فقط بخاطر وابستگی و علاقه ام به اون شخصه
عدم صداقت کسی که عاشقانه دوسش دارم خیلی اذیتم میکنه اما میگم با فرصت دوباره میتونه رفتارشو تصحیح کنه.

ساناز شیبانی
ساناز شیبانی
امتیاز 5
2 ماه قبل

به نظرم جالب بود اما گاهی پیش میاد که آدم از کسی که خیلی دوسش داره و عاشقشه تنفر پیدا کنه چون ما دوست داریم اون شخص رو مالک باشیم چه از نظر زمانی و احساسی و دوست داریم تمام وقتش رو صرف ما کنه و حتی بیشترین زمانش رو چون ما خودمون و میبینم و نیازی که داریم و این باعث میشه توقع بیشتری داشته باشیم و وقتی نمیبینیم از اون فرد به مرور متنفر میشیم و این حسی دوگانه هست که ما در اون گیر میکنیم و سعی میکنیم اون حس رو از خودمون دور کنیم و مطالب جالبی بود برام 🙂

ریحانه سادات هجری
ریحانه سادات هجری
امتیاز 5
3 ماه قبل

من احساسات رو تجربه کردم اما اصلا نمیدونستم طبیعیه 😅 و دیگران هم ممکنه این تصورات رو داشته باشن

زهره دهقان
زهره دهقان
امتیاز 5
3 ماه قبل

چند جمله آخر واقعا برام جالب بودن.

آخرین مقاله‌های آموزشی

آخرین مقاله‌های آموزشی
دروغ‌هایی که نباید باور کنیم
رابطه با دیگران مهم
رشد شغلی
زنان امروز
طرحواره‌ها و حفره‌ها
قاعدگی
مامانا پسر دوستن
IMG 20230723 104910 620 1
مامانا پسر دوستن
مرداد 1, 1402
امتیاز 4.9 از 158 رای
نگاهی به گذشته اگر نگاهی به زندگی مادران و مادربزرگامون بندازیم می‌بینیم که اونها هم جزو کسانی ... بیشتر
چه کسایی رو میتونیم دوست داشته باشیم؟
IMG 20230521 121843 488
چه کسایی رو میتونیم دوست داشته باشیم؟
اردیبهشت 31, 1402
امتیاز 4.9 از 148 رای
حقیقت سادست، همه‌ی ما به دنبال افرادی هستیم که حس دوست داشته شدنی که در دوران کودکیمون تجربه کردیم ... بیشتر
۷ نکته مهم برای نامگذاری کسب و کار یا محصول
2 1
۷ نکته مهم برای نامگذاری کسب و کار یا محصول
آبان 3, 1400
امتیاز 4.9 از 326 رای
در این مقاله می‌خواهیم در وبلاگ مدرسه هاوین، در یک مقاله اختصاصی که برای اولین‌بار منتشر شده است ... بیشتر
لیلا اسفندیاری
IMG 20230814 160104 911
لیلا اسفندیاری
مرداد 24, 1402
امتیاز 4.9 از 180 رای
مقدمه لیلا در یک خانواده مرفه متولد شد . تعصب پدرش موجب سخت گیری ها و محدودیت های زیادی در دوران ... بیشتر
خشونت علیه زنان
photo5906107397
خشونت علیه زنان
مرداد 3, 1402
امتیاز 4.9 از 136 رای
خشونت علیه زنان و دختران یکی از شایع ترین موارد نقض حقوق بشر در جهانه. که به طور روزمره در هر گوشه از ... بیشتر
طرحواره چیست؟
IMG 20230521 121842 267
طرحواره چیست؟
اردیبهشت 17, 1402
امتیاز 5 از 122 رای
شاید شما اسم طرحواره رو شنیده باشید . ولی این مفهوم به چه معنیه و در روانشناسی چه کاربردی داره؟ ... بیشتر
تاریخچه پریودی در ایران باستان
IMG 20230530 003027 975
تاریخچه پریودی در ایران باستان
خرداد 9, 1402
امتیاز 4.9 از 185 رای
موضوع دوران قاعدگی ابتدا در تاریخ ،اساطیر و ادیان بررسی شده است. مسئله عادت ماهانه زنان در طول ... بیشتر
سندروم پیش از قاعدگی یا pms چیست؟
photo4934246040
سندروم پیش از قاعدگی یا pms چیست؟
خرداد 7, 1402
امتیاز 4.9 از 144 رای
سندروم پیش از قاعدگی یا pms حالتیه که بسیاری از خانم ها قبل از پریود تجربه میکنن. اگر شما هم جزو ... بیشتر
مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر