تاریخچه پریودی در ایران باستان
زهرا خشک جان
زهرا خشک جان
امتیاز 5 از 105 رای

تاریخچه پریودی در ایران باستان

موضوع دوران قاعدگی ابتدا در تاریخ ،اساطیر و ادیان بررسی شده است. مسئله عادت ماهانه زنان در طول تاریخ عکس العمل های متفاوت و مختلفی رو به همراه داشته .گاهی مردان رو از زنان ترسونده ، گاهی اون رو دارای قدرت‌های ماورایی دونسته ،گاهی به او چهره اهریمن داده و گاهی چهره راز آلود میدونسته. به هر حال تصور میشه ذهن بشر اولیه که آمیخته به خرافات بوده و برای تفسیر دنیا و مسائل پیرامونش به اساطیر متوسل میشده به راحتی میتونه از پدیده های عادت ماهیانه در زنان بگذره وتلاش میکنه تا اون رو به نوعی تفسیر کنه . به همین صورت ویژگی های خاص فیزیولوژیک زن است که هم به مرد لذت می‌داده هم اون رو ترسونده و هم باعث باروری و در ماه خونی از رحم او خارج می‌شده. در برخی موارد هم در پرتو ابعاد اسرار آمیزی که به زن داده شده نقش و جایگاه وی را در جامعه بالا برده است. ترس پنهان مردان از زنان در دوره باستان پدیدآورنده بسیاری از داستان و اسطوره ها بوده .اون ها زنان رو موجودی مرموز و ناشناخته میدونستن.اونچه که سبب شد مرد با دیده ترس به زن نگاه کنه همین نیروی زایندگی و عادت ماهیانه است. یک حالت ناگوار جسمی که در روند زایندگی و عادت ماهیانه بر زن عارض میشه که باعث می‌شده مردان از زنان ترسيده بشن.

مردان خونی رو که به هنگام زايمان یا عادت ماهیانه بر زن عارض می‌شده  رو  بسیار ازش هراس داشتن. و خونی که از به هنگام زايمان و عادت ماهانه از زن خارج میشد رو شوم میدونستن .مثال وقتی زن مبتلا به خون ریزی می‌شده باید از هرچیز و هرکس دوری میکرده.

پریود،عادت ماهانه یا دشتان :

ممکنه دفعه اولتون باشه که واژه دشتان رو شنیده باشین .دشتان نام ایرانی این پدیده یعنی قاعدگی هست که در احکام دین زرتشت هم از آن استفاده می‌شده. به این پدیده حیض هم گفته میشه که کاربردش بیشتر به متون عربی و دینی معدوده.

قاعدگی زنان در ایران باستان : (زرتشتیان)

قاعدگی در زنان در بستر تاریخ و اساطیر ایران به یک دیو زن به نام جِهی یا جِه شناخته می‌شده که نام همه بدکاری های زنانه بوده .

از نظر اساطیر ایران در آفرینش جهان ، دو خدا به نام خدای خیر (اهورا مزدا) و خدای شر (اهریمن) وجود داشته که در آغار جهان این دو هرکدام در قلمرو خود مشغول پادشاهی بودن. اهریمن از وجود قلمرو دیگه که در آن نور و پاکی و صلح بوده  با خبر میشه و تصمیم به جنگ با خدای خیر میگیره . در زمان حمله، بین این دو جنگ آغاز میشه و در پایان هرکس برنده شد پادشاه جهان خواهد شد . اهورا مزدا پایان کار اهریمن را به اون نشون داد . اهریمن وقتی پایان کار خودش رو شکست می‌بینه در جهان خودش سقوط میکنه و برای ۳ هزار سال به خواب عمیق میره . در این زمان هیچکدام از (نره دیو ها) نمیتونن به اون کمک کنن و تنها یک دیو زن به نام جِهی که از بدکاری های خویش استفاده میکرده اهریمن رو بهوش میاره.

اهریمن بعد از به هوش آوردن به پیشانی جِهی بوسه زده و بر اثر بوسه جِهی دچار دشتان یا قاعدگی میشه. در دوره باستان قاعدگی زنان رو از این داستان میدونن. دشتان از واژه دخشک (نشانه ) سرچشمه میگیره یعنی نشانه اهریمنی است.

زرتشتیان با زنان دشتان چگونه رفتار میکردن؟

دشتانیان :

دشتانستان محل خصوصی بود که زن دشتان را درون آن نگهداری میکردن تا عادت ماهیانش تموم بشه .اون ها برای انتقال زن دشتان به دشتانستان احکام مخصوصی وجود داشته .آن ها باید مسیر رفتن زن به دشتانستان را از هرگونه گل و بوته پاک کنن تا نگاه یا لمس اون آفریده های اهورامزدا را آلوده نکند .

دشتانستان باید به اندازه ی یک دوم یا یک سوم یا یک چهارم از خانه بلند تر بوده باشه تا نگاه زن به آتش نیوفته چون محل نگهداری زن دشتان باید حداقل پانزده گام با آب و آتش فاصله داشته باشه .مثلا میگفتن در جایی زن دشتان بوده نباید آتش روشن بشه .حالا زنی را تصور کنید که به خاطر دشتان بدنش ضعیف شده و دچار تنش عصبی هست و در جایی دور از آدمیزاد زندانی اش کردن و خودش ر‌و نمادی از پلیدی و اهریمنی می‌دونه. حتی تصور ترس و درماندگی این زنان بسیار ناراحت کننده است.

زن دشتان پلید ترین موجودی که تصور میکردن:

زن دشتان اگر  به آتش یا آب نگاه کنه سه استیر (یکی از واحد های سنجش گناه) اگر به سه قدمی آب روان یا آتش بره سه استیر گناه کرده.

زن دشتان اگر زیر بارون بره به ازای هر قطره روی بدنش بچکه پانزده تنافورد (یکی از واحد های سنجش گناه) گناه کرده ‌.

اگر زن دشتان با مردی سخن میگفته باعث میشده که عقل مرد برای چهل رو کم بشه . اگر کسی از خوراکی که زن دشتان از آن خورده باشه علاوه بر اینکه مرتکب گناه شده برای ۵۰ روز عقل و فهمش کاسته میشه .

گفته شده که اگر زن دشتان لباسی بپوشه ، آن لباس ناپاک میشه و باقی مانده خوراکش نه برای دیگران و نه برای خودش قابل استفاده نیست و معتقد بودن اگر چشم زن دشتان به هرچیزی بیوفته پاکی اون رو از بین می‌بره. زن دشتان اگر به درخت و کشتزار نگاه کنه از پاکی و باروری اون ها کاسته میشه و حتی گفته میشه که نگاه زن دشتان میتونه تا فرسنگ ها رو پلید کنه. به علاوه زن دشتان مثل ادیان ابراهیمی حق شرکت در مراسم های مذهبی رو نداشتن.

غذا دادن به زن دشتان:

گفتیم که دشتان حاصل بوسه اهریمن بوده .اون ها اعتقاد داشتن وقتی زنی دشتان میشه دیو درونش بیدار می‌شده. برای اینکه دیو درون زن قوت نگیره ،نباید به زن غذای کافی داد . در کتاب وندیداد گفته شده غذای زن دشتان را باید با آوند های برنجی یا سربی یا فلز های کم ارزش دیگر بیارن . کسی که می‌خواهد به او غذا بدهد باید حداقل سه قدم از او دور تر باشه . برای زن دشتان به اندازه ی دو دینار نان و یک دینار شیر فراهم باشه .تا چهار شبانه روز نباید به اون خوراک گوشت داد تا مبادا دیو درونش نیرو بگیره و خونریزی افرایش پیدا کنه.

پس میشه گفت در اون زمان وقتی زنان دشتان می‌شدن احساس تحقیر، تنهایی و احساس گناه رو زیاد تجربه میکردن.

شست و شوی زن دشتان برای پاک کردن او از پلیدی:

در کتاب سر در نثر گفته شده در زمان باستان طبق احکامی که داشتن.اگر پس از ۳ روز خونریزی بند اومد، باید زن یک روز دیگه هم صبر کنه ، سپس مراسم پاکسازی آن  شروع میشه .

در احکام دیگر اون ها باید سه گودال کنده بشه ،بر سر دو گودال اولی ، زن رو با ادرار گاو شست و شو می‌دادن. حالا پس از این شست و شو زن انقدر پاک میشه که بتونه بر سر گودال سوم او رو با آب بشورن .

یعنی نقطه پایان این شکنجه ها و تحقیر ها با ادرار گاو شست و شو می‌شده.

مجازات هایی که برای زنان دشتان در نظر داشتن :

دشتان مرزی : 

یعنی سکس کردن با زنی که دشتان است .

امروزه بسیاری از متخصصین اعتقاد دارن که این کار باعث کاهش درد و استرس زن میشه ولی خب در دین زرتشت درد و استرس اهمیتی نداشته.

سزای زن دشتان که به سمت آب و آتش رفته اینه که کثیفی مردمان رو به خوردش میدادن و سزای مردی که دشتان مرزی میکرده این بوده که دشتان به خوردش میدادن و یا فرزند شایسته خود را می‌پخته و می‌خورده است.

مرد در سه حالت میتونسته زنش رو طلاق بده:

۱_زن گرفتار روسپی گری می‌شده (روسپی: تن فروشی)

۲_زنی که به جادوگری روی می‌آورده

۳_پنهان کردن دشتان(قاعدگی) از همسرش

IMG 20230530 003028 405

 حالا چرا دونستن اینکه زرتشتی ها چه کار میکردن مهمه؟

یکی از مهم ترین چیزهایی که رفتار ما رو با خودمون ،دیگران و حکومت تایین میکنه فرهنگ ما هستش .

فرهنگ یه دفعه ای به وجود نمیاد بلکه نسل به نسل منتقل میشه کار هایی که هزاران سال پیش انجام می‌شده شاید دیگه امروزه کاربردی نداشته باشه .اما ایده هایی که پشت اونها بوده هنوز هم از گوشه و کنار سر درآوردن .

گاهی وقتا احمقانه ترین و تاریک ترین ایده های هزاران سال پیش هم گهگاه از گوشه و کنار ها بیرون میان و یقه مارو میگیرن . ما باید بدونیم که زن ستیزی چه مسیری رو طی کرده تا به اینجا برسه .به علاوه اینکه دین زرتشت از دین های خیلی قدیمی است به همین دلیل وقتی احکام زرتشت در مورد عادت ماهیانه را بدانیم تا راحت تر تابوهای فرهنگی و قواعد دینی رو دیگر رو درک میکنیم.

نتیجه گیری:

اگر به گذشته های دور نگاه کنیم میفهمیم زن ستیزی به نوعی وجود داشته اما با گذشت سالیان سال موضوع قاعدگی ( عادت ماهیانه) به طور معمول جایگاه بهتری از نگاه و فرهنگ و مردم قرار گرفته ‌. به طوری که امروزه با تولید انواع و اقسام پد های بهداشتی ،انواع داروهای مسکن برای تسکین درد خانم ها ساخته شده است .

منابع: برگرفته از کتاب های :

سر در °بنِدهِش

وندیداد

سر در نثر

ارسال کامنت هاوین
ارزیابی مقاله
ازت می خوام اول وارد سایت بشی و نظرت رو درباره این مقاله کامل و در چند خط بنویسی (حتما نظر با جزییات بنویس و از عبارات کوتاه مثل: خوب بود و عالی خودداری کن)

نظرات دانش آموختگان مقاله

ساناز خالصی زاده
ساناز خالصی زاده
امتیاز 5
4 ماه قبل

بیچاره خانم ها در زمان قدیم چقدر بخاطر فیزیک بدنشون تحقیر میشدن هنوز هم توی بعضی از جوامع ریشه ی خرافات زن ستیزی تمام نشده متاسفانه

Fatemeh sadeghi
Fatemeh sadeghi
امتیاز 5
4 ماه قبل

مقاله بسیار عالی که بار اول بود میخوندمش
تو دوره ای که ما زندگی میکنیم با وجود این همه امکانات بازم تحمل درد برامون سخت هستش
و با خوندن این مقاله دلم برای زنان که حجم زیادی از درد رو تحمل میکردن واقعا میسوزه 🥺

ابوالفضل سلیمانی نژاد
ابوالفضل سلیمانی نژاد
امتیاز 5
4 ماه قبل

عالی بود

مائده
مائده
امتیاز 5
4 ماه قبل

مقاله‌ی خوبی بود. کتاب زنان، دشتان و جنون ماهانه نوشته‌ی شهلا زرلکی یه تحقیق کلی درباره‌ی وضعیت عادت ماهانه‌ی زنان توی فرهنگ‌ها و ادیان مختلف انجام داده که می‌تونه خیلی به روشن شدن ذهن‌هامون کمک کنه. مرسی تیم هاوین.

بهار باقری
بهار باقری
امتیاز 5
4 ماه قبل

واقعا خیلی جالب بود ممنون از تولید همچین محتوای آموزنده ای
راستش به عنوان یه دختر که هر ماه درد و خونریزی و فشار عصبی عادت ماهانه رو تحمل میکنم واقعا دلم برای زنا و دخترای اون دوره سوخت و فکر اینکه یه بچه ای رو که برای اولین بار اون درد و خونریزی رو تجربه میکرده تو اون شرایط نامناسب و وحشتناک نگه میداشتن بدون آب و غذا و مراقبت کافی واقعا درد آوره

رفیق راه آموزشی
رفیق راه آموزشی
امتیاز 5
4 ماه قبل

سلام بهار جان💛
از اینکه در جمع دختران آگاه هستی، خیلی خوشحالیم 💪🏻💎

Faezeh Lotfi
Faezeh Lotfi
امتیاز 5
4 ماه قبل

خوشحالم که با تاریخ دوست شدم و دیگه ازش فراری نیستم. و ممنونم که چنین اطلاعات‌ تاریخی رو برامون به اشتراک گذاشتد.
من همیشه فکر ‌می‌کردم که چقدر پریود تابو هستش و چرا تو این عصر که زندگی می‌کنیم هنوز فرهنگش جا نیفتاده ولی با خوندن این مقاله پی بردم که اتفاقا روشنفکری خوبی مخصوصا در جامعه نسبت به پریود هست.
به امید فرهنگ‌سازی بیشتر و روشنفکری بهتر.❤️

فاطمه
فاطمه
امتیاز 5
4 ماه قبل

سلام بسیار از این مقاله خوشم اومد .خسته نباشید میگم به تیم هاوین عزیز .
ولی ای کاش موضوع قاعدگی رو در دوره های دیگه هم میگفتید .

ثریا اسکندری
ثریا اسکندری
امتیاز 5
4 ماه قبل

بسیار برام جالب بود واصلا نمیدونستم در زمان های دور نگاه ودیدگاه به زن وجایگاه زن وحشتناک بوده همش فکر می کردم ارج وقرب زن بسیار عالی بوده

طیبه دوستی
طیبه دوستی
امتیاز 5
4 ماه قبل

خیلی ممنون ازتون مطلب جالبی بود 🙂

ملیکا بروجردی
ملیکا بروجردی
امتیاز 5
4 ماه قبل

چقد جالب بود بخصوص این مبحث که اگر به همسرت نگی میتونه جدا بشه

فرزانه جهانگیری
فرزانه جهانگیری
امتیاز 5
4 ماه قبل

مقاله بسیارعالی و عجیب بود…چقدر دانستن ها ذهن رو روشن میکنه ..آگاهی روشنایی میاره….من خودم اولین بار بود که این مطالب رو خوندم ..و درکنار سایر مطالب که در مدرسه ارجمند هاوین یادمیگیرم مثل چراغ هایی هست برآم که قسمتی ار ذهن من رو روشن میکنه…آگاهتر میشوم ..آگاهی حس ارزشمندی ایجاد میکنه و ارزشمندی حالم‌رو بهتر میکه…از مجموعه هاوین بسیار سپاسگزارم.

زهرا کمالی
زهرا کمالی
امتیاز 5
4 ماه قبل

خیلی عالی بود.
ممنون از اینکه اینقدر اطلاعات کامل بود و با ما در میون گذاشتین….♡

ستایش احسانی
ستایش احسانی
امتیاز 5
4 ماه قبل

سلام ممنونم از زحماتتون
علاوه براینکه آموزنده بود، برام خیلی جالب بود .
خب میدونیم که چندین ساله درگیر این بحث هستیم که اسلام اینطوری عرب‌ها این‌کارهارو میکردن ولی زرتشت و ایرانی اینطور نبودن، به امید روزی که آیندگان وقتی از ما میخونن باعث شرمساری و تا این حد حیرت نشن😐🤦🏻‍♀️😂
خیلی این مقاله برام جالب و حیرت انگیز بود
ممنونم ❤️🌸

فاطمه ملکی
فاطمه ملکی
امتیاز 5
4 ماه قبل

هاوین جان، همیشه کنجکاو بودم از گذشته اطلاعات داشته باشم، یه زمانی هم دوست داشتم تو گذشته زندگی کنم، اما خوشبختانه توی اون دوره نبودم🥴😁و این مقاله خیلی خوب بود، و چقدر ناراحت کننده، واقعا من حتی خیلی از خرافات قدیم رو از خانواده شنیده بودم اما فکر نمی کردم تا این حد قدمت داره، واقعا محتوا عالی و کاربردیه از شما و تیم تون ممنونم

سارا نوروزی
سارا نوروزی
امتیاز 5
4 ماه قبل

خیلی مفید و سازنده بود. نگاه زرتشتیان نسبت به پدیده طبیعی بدن زن‌ها و زن ستیز ی در گذشته خوب توضیخ داده شده بود.

نیایش خلیفه
نیایش خلیفه
امتیاز 5
4 ماه قبل

نکته منفی که وجود داره این هست که گاها هم بعضی از این خرافات در گوشه کنار ها شنیده میشوند🤦🏻‍♀️
و واقعا نیاز هست تا برای عموم اطلاع رسانی و آموزش بیشتری انجام بگیره

فاطمه امیربیگی
فاطمه امیربیگی
امتیاز 5
4 ماه قبل

سلام و خسته نباشید ب تیم هاوین عزیزم❤️❤️مثل همیشه عالی بود این مقاله واقعا ازتون ممنونیم ک دراین باره اینقدر اطلاعات مفید و خلاصه و ب زبان خودمونی میزارین ک باعث میشع راحت همه چیزو یادبگیریم❤️❤️ازخوندن این مقاله خوشحالم ک تاریخچه ی قاعدگی و یادگرفتم و میتونم ب همسرم و دیگرافراد اطرافمم بگم تا یاد بگیرن❤️

زهرا شهریاری
زهرا شهریاری
امتیاز 5
4 ماه قبل

بسیار جالب بود. تا حالا راجع به تاریخچه عادت ماهیانه مطالعه ای نداشتم. ممنون از هاوین عزیز که برای ارتقای دانش ما تلاش میکند.

مریم گودرزی
مریم گودرزی
امتیاز 5
4 ماه قبل

این مقاله عالی بود واقن🌸😍❤️❤️❤️بازم ازاینا بزارید

فوزیه
فوزیه
امتیاز 5
4 ماه قبل

خیلی جالب بود. تا حالا به این موضوع فکر نکرده بودم.
واقعا جهل زمانه در کنار قدرت جسمانی مردانه چقدر باعت رنج و آزردگی بانوان شده.

رفیق راه آموزشی
رفیق راه آموزشی
امتیاز 5
4 ماه قبل

سلام فوزیه جان 💛
گلم ممنون که با نظرات مفیدت همراه تیم ما هستی💛

سعیده تفکری
سعیده تفکری
امتیاز 5
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر
چقد مقاله جالبی بود،خیلی اطلاعت مفیدی داخلش بود،دلم برای اون خانمها سوخت،خداروشکر که من تو اون دوره نبودم وگرنه ده روز باید قرنطینه میشدم🤣🤣🤣

مهسا سنچولی نی زار
مهسا سنچولی نی زار
امتیاز 5
4 ماه قبل

نبود علم و آگاهی باعث خرافات شده و خرافات در زن ستیز تاثیر زیادی داشته به امید روزی که دنبال آگاهی باشیم جای بلدم بلدم کردن.

ستایش
ستایش
امتیاز 5
4 ماه قبل

واقعا ممنونم از تیم هاوین که راجب هرچیزی اطلاعات‌ میدن ✨ خیلی برام عجیب بود که هر ماه این سختی هارو باید تحمل میکردن 🤦🏻‍♀️ …. خیلی دوست دارم بدونم در دوره های مختلف تاریخی چگونه در مورد پریودی بانوان فکر می کردند و چه قوانینی داشتند …. ممنون از تیم هاوین 🌱

رفیق راه آموزشی
رفیق راه آموزشی
امتیاز 5
4 ماه قبل

سلام ستایش جان 💛
عزیزدلم نظرت برای تیم هاوین ارزشمنده و برای ادامه راه کلی بهمون انرژی میده 💛🌻

Neda.Rshk
Neda.Rshk
امتیاز 5
4 ماه قبل

سلام به تیم هاوین
چقدر ذوق زده شدم با دیدن مقاله جدیدی که رو سایت قرار دادید 🙂 **
واقعا درسته که همچنان با یکسری از نشانه های این باورهای قدیمی مواجه میشیم و چقدر خوبه که بدونیم از کجا اومدن و منشا این افکار کجا بوده
یکی از وقتایی که همچنان باهاش مواجه میشیم اون موقعی هست که میریم پد بهداشتی بخریم و فروشنده میذارتش تو پلاستیک مشکی یا بگ غیر شفاف
این دقیقا از یه جور باور که”قاعدگی با شرم همراهه”میاد.
ولی از طرفی شرایط بهتر هم شده و خیلی افراد دیگه به این علم و آگاهی رسیدن که این یک فرایند طبیعیه و هیچ چیز خجالت آوری در رابطه باهاش وجود نداره.

رفیق راه آموزشی
رفیق راه آموزشی
امتیاز 5
4 ماه قبل

سلام ندا جانم 💛
ممنون که تجربه‌ات رو با تیم‌ هاوین به اشتراک گذاشتی 💛🌻

فاطمه شمس
فاطمه شمس
امتیاز 5
4 ماه قبل

خیلی جالب بود برام و در عین حال ناراحت کننده،راستش فکر میکردم که در زمان ایران باستان زنان جایگاه خیلی بهتر از این رو داشتن.خیلی خوشحالم که توی این عصر دارم زندگی می کنم حتی تصور اینکه توی زمان ماهانه این برخوردها با فردی می شده که این سطح از بهم ریختگی هورمون ها تجربه می‌کرده واقعاً برام ترسناکه.امیدوارم روز به روز به آگاهی مردم افزوده بشه . آگاهی ما رو هم که مدرسه هاوین فراهم می‌کنه 😜

آخرین مقاله‌های آموزشی

آخرین مقاله‌های آموزشی
دروغ هایی که نباید باور می کردیم
رابطه با دیگران مهم
رشد شغلی
زنان امروز
طرحواره‌ها و حفره‌ها
قاعدگی
مامانا پسر دوستن
IMG 20230723 104910 620 1
مامانا پسر دوستن
مرداد 1, 1402
امتیاز 4.8 از 65 رای
نگاهی به گذشته اگر نگاهی به زندگی مادران و مادربزرگامون بندازیم می‌بینیم که اونها هم جزو کسانی ... بیشتر
احساس‌های دوگانه
photo5868998009
احساس‌های دوگانه
مرداد 1, 1402
امتیاز 4.8 از 56 رای
شرم آوره حتی وحشتناکه که اعتراف کنیم بعضی وقتا رویاپردازی میکنیم درباره اینکه یک اتفاق ترسناک ... بیشتر
چه کسایی رو میتونیم دوست داشته باشیم؟
IMG 20230521 121843 488
چه کسایی رو میتونیم دوست داشته باشیم؟
اردیبهشت 31, 1402
امتیاز 4.8 از 105 رای
حقیقت سادست، همه‌ی ما به دنبال افرادی هستیم که حس دوست داشته شدنی که در دوران کودکیمون تجربه کردیم ... بیشتر
۷ نکته مهم برای نامگذاری کسب و کار یا محصول
2 1
۷ نکته مهم برای نامگذاری کسب و کار یا محصول
آبان 3, 1400
امتیاز 4.8 از 277 رای
در این مقاله می‌خواهیم در وبلاگ مدرسه هاوین، در یک مقاله اختصاصی که برای اولین‌بار منتشر شده است ... بیشتر
لیلا اسفندیاری
IMG 20230814 160104 911
لیلا اسفندیاری
مرداد 24, 1402
امتیاز 4.9 از 48 رای
مقدمه لیلا در یک خانواده مرفه متولد شد . تعصب پدرش موجب سخت گیری ها و محدودیت های زیادی در دوران ... بیشتر
خشونت علیه زنان
photo5906107397
خشونت علیه زنان
مرداد 3, 1402
امتیاز 4.9 از 48 رای
خشونت علیه زنان و دختران یکی از شایع ترین موارد نقض حقوق بشر در جهانه. که به طور روزمره در هر گوشه از ... بیشتر
طرحواره چیست؟
IMG 20230521 121842 267
طرحواره چیست؟
اردیبهشت 17, 1402
امتیاز 5 از 78 رای
شاید شما اسم طرحواره رو شنیده باشید . ولی این مفهوم به چه معنیه و در روانشناسی چه کاربردی داره؟ ... بیشتر
سندروم پیش از قاعدگی یا pms چیست؟
photo4934246040
سندروم پیش از قاعدگی یا pms چیست؟
خرداد 7, 1402
امتیاز 4.9 از 87 رای
سندروم پیش از قاعدگی یا pms حالتیه که بسیاری از خانم ها قبل از پریود تجربه میکنن. اگر شما هم جزو ... بیشتر
مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر