چه کسایی رو میتونیم دوست داشته باشیم؟
ملیکا داشته
ملیکا داشته
امتیاز 4.9 از 115 رای

چه کسایی رو میتونیم دوست داشته باشیم؟

حقیقت سادست، همه‌ی ما به دنبال افرادی هستیم که حس دوست داشته شدنی که در دوران کودکیمون تجربه کردیم رو برای ما بازسازی می‌کنن. اما عشقی که ما در کودکی تجربه کردیم گاهی با جنبه‌های دردناکی هم در هم آمیخته بوده : حس دیده نشدن، عشق شکننده و بی‌ثبات والدین یا حتی تجربه‌ی سوءاستفاده و سوءرفتار از سوی آن‌ها.

این مسأله ما رو مستعد این میکنه تا شریکی رو برای زندگیمون انتخاب کنیم که شیوه‌ی ارتباط او با ما، تداعی‌کننده‌ی الگوهای ارتباطی مشخصیه که در کودکیمون اونها رو تجربه کردیم و نسبت به اونها احساس آشنایی داریم، اما این افراد ممکنه لزوماً با ما رفتار مهرآمیزی نداشته باشن

یکی از عجیب ترین چیز ها در مورد رابطه اینه که ما آزادانه نمی‌تونیم جذب هر کسی بشیم. به نظر میرسه ما تیپ های روانی قدرتمند و مشخصی داریم که نمی‌تونیم ازشون دور بشیم . همه ی ما در درونمون یک فهرست بلند بالای خاص داریم که توش مشخص شده افرادی که ما میتونیم دوست داشته باشیم چه ویژگی های باید داشته باشن؟

ممکنه فکر کنیم که این فهرست ها تنها شامل الزامات دلپذیر و خوب میشن مثل اینکه عشاق بالقوه ی ما باید مهربان ، فهمیده ، محترم ، و از گروه سنی و اجتماعی ما باشن اما اغلب این فهرست ها عجیب تر و مرموز تر هستن

ممکنه در آخر همه ی کاندید های انتخابی رو به دلیل ملال آور ، حال بهم زن، یا اشتباه بودن نادیده می‌گیریم ، و یک راست به سراغ افرادی میریم که مشخصاتشون کاملا برای خوشبختی ما نامناسب و ناکافیه .

به عنوان مثال ممکنه ما تنها بتونیم عاشق کسایی بشیم که کمتر از ما باهوش یا مسئولیت پذیر هستن . یا کسایی که واقعا غیر قابل اطمینان هستن افرادی خودخواه و خود بین یا بدجنس و اهل زخم زبان این مسئله می‌تونه برای اطرافیان و همینطور خودمون خیلی گیج کننده باشه .

چرا نمی‌تونیم با کسایی رابطه داشته باشیم که برامون خوبن؟

دلیلش اینه که اون چیزی که ما در عشق طلب میکنیم ، لزوما کسی نیست که خوب ،معصوم و ساده باشه بلکه کسیه که حس مشابهی با ما داره .

خیلی از ما در کودکیمون عشق رو یاد میگیریم اون هم از کسایی که به شیوه های مختلف مایه آزار ما بودن و هنوز به طور ناخودآگاه گونه های عشقی مارو هدایت میکنن .

مراقبین اولیه ما الگو هایی رو از چیستی عشق ورزیدن و مورد عشق واقع شدن به ما میدن که می‌تونه در آینده فرصت های شغلی مارو تحت شعاع قرار بده

بیاین تصور کنیم که پدرما مردی سرد مزاج و خشن یا بد دهن بوده یا مادرمون فردی اهل تحقیر ، غیر قابل دسترس یا کنترل کننده بوده این خودش چیز وحشتناکیه اما روی آنچه که ما در عشق جستجو میکنیم تاثیر میزاره.

چرا ما چیزی رو تکرار میکنیم که شدیداً برامون ناراحت کننده بوده؟

خب چون با وجود اینکه وحشتناک بوده اما همچنان یک رابطه ی عاشقانه به شمار می رفته ، بدرفتاری وجود داشته اما به عنوان مثال میزانی از تحسین، تعلق خاطر، و حتی محبت هم در کار بوده .

شاید اونها همدیگرو تحقیر میکردن اما این چیزیه که ما بهش عادت کردیم و حالا هر چقدرم که غیر منطقی به نظر برسه به نظرمون میاد تا وقتی که طرف مقابلمون به همون اندازه بدرفتار نباشه رابطمون کاملا درست نیست . چنین چیزی اصلا خوب نیست اما به طور متقاعد کننده ای آشنا و درست به نظر میاد .

حالا این تجربه رو در نظر بگیرین اینکه بدونین داشتن احساس بد ،تحقیر شدن و رنجیدن چه حسی داره؟! اما بعد به طرز عجیبی همینا رو بر سر یکی دیگه هم بیاریم و درست موقعی که اونها در برابرمون آسیب پذیر میشن تحقیرشون کنیم . بهشون امر و نهی کنیم و نسبت بهشون رفتار سرد رو پیش بگیریم مثل اینکه بخشی از وجودمون فکر می‌کنه که تنها راه برای اینکه باهامون بدرفتاری نشه اینه که خودمون بد رفتاری کنیم .

ضمیر احساسی کودک وار ما در درون خودش فکر می‌کنه که کسی که این کار هارو با من می‌کنه به طریقی مخالف منه و این باید پناهگاهم باشه و این کسیه که می‌خوام در هر رابطه ای باشم. وقتی والدین برای ما مشکلاتی به وجود بیارن اغلب ، سعی میکنیم خودمونو خلاص کنیم در نتیجه ما دور ویژگی های فردی اونها حتی ویژگی هایی که در عمل خوب هستن و به دور از رفتار های دردسر ساز اونها یک سد میکشیم .

در نتیجه به عنوان مثال ممکنه پدر ما اهل تحقیر کردن باشه اما در عین حال هم می‌تونه به شدت باهوش و زیرک باشه . حالا متاسفانه ما از هر آدم باهوشی که میبینیم دلسرد میشیم یا اینکه همیشه احساس کردیم که مادرمون از تمایلات جنسی خصوصا تمایلات ما منزجر بوده اما در واقع فردی خونگرم و دوست داشتنی بوده حالا متاسفانه اینطور به نظر میاد که فرد خونگرم و دوست داشتنی در خصوص رابطه جنسی رفتاری تنبیهی داره و در نتیجه به نظرمون رابطه با چنین فردی اشتباه میاد .

نقشه های درونی ما برای عشق به سختی قابل ردیابی هستن . شکی نیست که اونها خودشونو بروز نمیدن و در نتیجه ما باید با سعی و تلاش کشف کنیم که اونها چه چیزی رو به ما دیکته میکنن تا بتونیم خودمونو از خواسته های اونها رها کنیم .

IMG 20230521 134302 170

نتیجه گیری:

این نتیجه مثل همیشه با تلاش برای شناخت و درک خودمون آغاز میشه اینکه ببینیم چه چیزی از طرف مراقبان اولیه موجب آزار ما بوده ؟!

اینکه آیا در کسانی که بهشون علاقه داریم جذب همین چیز های آزار دهنده میشیم؟! آیا برای افراد همون مشکلاتی رو به وجود میاریم که در کودکی ازشون رنج می‌کشیدیم؟! آیا از برخی افراد به خاطر داشتن ویژگی هایی که تداعی گر رفتار های آزار دهنده برای ما در کودکی هستن دوری میکنیم ممکنه در دیگران ویژگی هایی رو پیدا کنیم بدون اینکه اونها دارای ویژگی هایی باشن که ازشون میترسیم؟

سلامت عاطفی به این معناست که ما بتونیم تعداد افرادی رو که ما میتونیم عاشقشون بشیم گسترش بدیم . ما در کودکی در مورد عشق می آموزیم اما وقتی پی می‌بریم که میتونیم به شیوه های گوناگون عشق بورزیم خودمونو از آسیب های روانی دوران کودکی رها میکنیم و به چیزی عادت می‌کنیم که در وهله ی نخست می‌تونه برامون به شکل عجیب و چالش برانگیزی نا آشنا باشه .اینکه با کسانی که به درستی برای ما مناسبه خوشبخت و شاد باشیم

ممنون که تا آخر این مقاله کنارمون بودی . اگر دوست داری بیشتر بدونی بهت پیشنهاد میکنم مقاله ی «طرحوار چیست؟» رو از دست ندی.

 

ارسال کامنت هاوین
ارزیابی مقاله
ازت می خوام اول وارد سایت بشی و نظرت رو درباره این مقاله کامل و در چند خط بنویسی (حتما نظر با جزییات بنویس و از عبارات کوتاه مثل: خوب بود و عالی خودداری کن)

نظرات دانش آموختگان مقاله

مرضیه
مرضیه
امتیاز 5
6 ماه قبل

سلام
چقدر این مقاله درسته، من خودم به شخصه وقتی دقت میکنم دوستانم معمولا آدم های مشابهی هستن که شخصیت مشابهی دارن.
با این مقاله متوجه شدم این منم که اونها رو جذب میکنم .
در کل ممنون از مطلب مفیدتون

رفیق راه آموزشی
رفیق راه آموزشی
امتیاز 5
6 ماه قبل

سلام مرضیه جانم🌻
خوشحالم که با همراهی مدرسه هاوین برای آگاهی خودت تلاش می کنی عزیزدلم💛💎

فردوس دروار
فردوس دروار
امتیاز 5
6 ماه قبل

هاوین عزیز واقعا نمیدونم چجوری تشکر کنم از زیرساختی که برای ما دخترا به وجود اوردی :))))

رفیق راه آموزشی
رفیق راه آموزشی
امتیاز 5
6 ماه قبل

سلام فردوس جانم 💛
هاوین به همراهی دخترهای دغدغه‌مندی‌‌ مثل تو افتخار میکنه 🌻

فاطمه جوکار
فاطمه جوکار
امتیاز 5
6 ماه قبل

کوچک ترین اشتباه رفتاری در کودکی ما میتونه باعث یه ناهنجاری رفتاری بشه

رفیق راه آموزشی
رفیق راه آموزشی
امتیاز 5
6 ماه قبل

سلام فاطمه جان 💛
چقدر به دخترهای آگاهی مثل تو‌ نیاز داریم، ممنونم 💛🌻

نگین دفتریان
نگین دفتریان
امتیاز 5
6 ماه قبل

مقاله فوق العاده ای بود. کاملا درست بود. من الان میفهمم چرا هنوز عاشق شوهر سابقم که بهم خیانت کرد هستم. آدمی که تو زندگی باهاش هم احساس خوشبختی نمیکردم و کاملا تداعی کننده پدرم بود برام.

رفیق راه آموزشی
رفیق راه آموزشی
امتیاز 5
6 ماه قبل

سلام نگین جان 💛
برای بهبود حالت یک تیم هواتو داره 💪💛

سمیه قلندری
سمیه قلندری
امتیاز 5
7 ماه قبل

خیلی موضوع جالب و تفکر براندازیه
همیشه برام سوال بود چرا بعضی افراد ،کسانی رو انتخاب میکنن که کاملا تناقضات رفتاری آشکاری با شخصیت شون دارن
…واقعا روشنگرانه بود 🌹

fatemeh amanat
fatemeh amanat
امتیاز 5
7 ماه قبل

In ali bood, va aksar bachehaye Iran dargir in rabeteha mishan, bekhater valedeini ke doost dashtaneshoon ba khodkhahi, khashm, tahghir va… hamrah boode. Az Havin aziz darkhast mikonam ye dore hatta shode 1-2 sat ro baraye in mozo baraye ma dokhtaran tahiye konan, ke kheili niazmand in doore hastim. ba tashakor az Havi aziz va teame khobeshon:) bebakhshid Eng neveshtam.

مینا
مینا
امتیاز 5
7 ماه قبل

سلام
این مقاله برام جالب بود
تا حالا از این دید به موضوع نگاه نکرده بودم
الان بیشتر از قبل تصمیم به شناخت دقیق خودم دارم
ممنون از تیم هاوین

ترانه
ترانه
امتیاز 5
7 ماه قبل

مقاله مورد علاقم شد کاش بیشتر راجبش اطلاعات بذارید💛

ساینا فرج پور
ساینا فرج پور
امتیاز 4
7 ماه قبل

بعنوان دید کلی خیلی خوب بود و همینکه کوتاه و مختصر اما مفید بود خیلی پسندیدم.
امیدوارم بیشتر دربارش بعدا توضیح بدید.

989032907501
989032907501
امتیاز 5
7 ماه قبل

هاوین تو باعث میشی بفهمیم تودرد ها و غم ها تنها نیستیم.ممنونم ازت مقاله خیلی خوبی بود.

راضیه رحیمی
راضیه رحیمی
امتیاز 5
7 ماه قبل

سلام ممنون از مقاله خوبتون .
باید بگم حتی خوندن این مقاله و فکر به رفتار والدینم و اتفاقاتی که الان در انتخاب پارتنرم داره برام میوفته باعث شد گریم بگیره از اینکه فهمیدم چرا انتخابام همیشه انقدررررر شباهت زیادی به پدرم داشتن و امیدوارم مستر کلاس طرحواره بتونه کمکم کنه.

طناز سپهری مجد
طناز سپهری مجد
امتیاز 5
7 ماه قبل

عجب عجب عجب…. هر بار که درمورد طرحواره و اثراتش و‌ده سال اخیر زندگیم که پر از فراز و‌نشیب و سختی بوده فکر میکنم….متاثر میشم بابت نا اگاهی والدین و خانواده و اطرافیان نزدیک و دیگرانِ مهم که چقدر با نا آگاهیشون آسیب زدن بهم…بعد میبینم خب اونا هم همین اتفاق افتاده براشون و‌من خیلی خوش شانس بودم که با شما آشنا شدم که آگاهم کنید….شاید نتونم دنیا رو عوض کنم و به همه یاد بدم ولی حداقل اگر روزی خودم بچه ایی وارد دنیا کردم اون در آینده در موردم چنین فکری نمیکنه و این یعنی موفقیت من 🌱👌🏻

مریم
مریم
امتیاز 5
7 ماه قبل

سلام !!
جالبه
خیلیامون اینو تو زندگیامون تجربه کردیم!!
من وقتی یه همچین مقاله آیی با این عنوان میخونم
واقعا میترسم از اینکه نکنه مجدد اگه روزی کسی رو خواستم دوست داشته باشم
همون طوری باشه!!

سمانه افراسیابی
سمانه افراسیابی
امتیاز 5
7 ماه قبل

مقاله مفیدی بود مثل همیشه
و اینکه با توجه به مقاله ریشه بسیاری از مشکلات زوانی و عاطفی ما ریشه در کودکی و رفتار کسایی که ازمون مراقبت می کردن داره

زهرا
زهرا
امتیاز 5
7 ماه قبل

خداروشکر میکنم برای اگاهی

مریم گودرزی
مریم گودرزی
امتیاز 5
7 ماه قبل

کاش بازم از این مقاله ها بزارین

هنگامه نظریان
هنگامه نظریان
امتیاز 5
7 ماه قبل

این متن به شدت کمک کنندست و به این نکته توجه میکنه که لازم نیست ما همیشه گرفتار اتفاقات ناگواری بلشیم که از کودکی روی ما تاثیر گذاشته،ولازم نیست همیشه اتفاقات بد رو یاداوری کنیم و یا به دنبال مقصر بگردیم ،بهتره که برای تغییر اقدام بکنیم ،و هیچ زمانی برای تغییر دیر نیست .💫

صدیقه ناصری
صدیقه ناصری
امتیاز 5
7 ماه قبل

سلام مقاله ی خوبی بود اما یک سوال معیار عشق درست و تعریف آن به طور دقیق چیست که با در نظر گرفتن همون معیار ما بخودمون ضرر نرسانیم و درگیر روابط ناپایدار کودکی نمانیم ودچار آسیبهای روانی از تعریف نادرست عشق نشیم؟؟

فاطمه سید حسینی
فاطمه سید حسینی
امتیاز 4
7 ماه قبل

سلام!
توضیح روونی داشت،
موضوع جالبیه ‌که میتونه کلی روش مانور داده بشه و اطلاعاتمون بالاتر بره…
هیچ وقت روی این موضوع دقیق نشده بودم…
ممنون از مقاله خوبتون♡

Raha
Raha
امتیاز 5
7 ماه قبل

مجددا میگم مثل همیشه جامع و مغید
چقدر خوشحالم ک باموسسه شما اشناشدم💕
مرسی بابت این همه اطلاعات خفن و
همچنین اینکه مارو اگاه میکنین
ب امید موفقیت شما🥰

افسون سلیمانی
افسون سلیمانی
امتیاز 5
7 ماه قبل

چقدر جالبه واقعا هممون برای دوست داشتن افراد دنبال اشخاصی هستیم که شباهت زیادی با خودمون یا افرادی در گذشته ما دارند. ممنون از سایت هاوین که انقدر اطلاعات خوبی به ما میده.

محدثه امینی
محدثه امینی
امتیاز 1
7 ماه قبل

این مقاله قلقلکم میده ک بیشتر بخوام راجب مسئله طرحواره بدونم …خیلی جالبه ک اول بخاطر اینک به صورت رایگان و در دسترس و تشویق ک گذاشتین شروع میکنیمو جنبه فان داره و بعد باعث میش بیشتر بخوای خودتو بشناسی و آدمو برای پیش گرفتن راه درست ترغیب میکنه مسئله برامون جدی میشه 🙂
خیلی ازتون برای انتشارش مچکرم

عسل مرادی فرد
عسل مرادی فرد
امتیاز 5
7 ماه قبل

این مطلب من رو نسبت به تعدادی از اشتباهات روان شناختی ام آگاه کرد.آگاهی و شناخت اینها حس سبکی و رهایی بهم میده.ممنون از هاوین و تیمش

نیلوفر حمزوی
نیلوفر حمزوی
امتیاز 5
7 ماه قبل

بخشی از وجود ما فکز میکنه تنها راه برای اینکه باهامون بدرفتاری نشه اینه که خودمون بدرفتاری کنیم

مهسا سلیمانی
مهسا سلیمانی
امتیاز 5
7 ماه قبل

کاش درمورد این موضوع هم یه دوره داشته باشین تا با کمک تمرینهای دوره بتونیم نسبت بهش آگاه بشیم 🥹

آخرین مقاله‌های آموزشی

آخرین مقاله‌های آموزشی
دروغ‌هایی که نباید باور کنیم
رابطه با دیگران مهم
رشد شغلی
زنان امروز
طرحواره‌ها و حفره‌ها
قاعدگی
مامانا پسر دوستن
IMG 20230723 104910 620 1
مامانا پسر دوستن
مرداد 1, 1402
امتیاز 4.9 از 80 رای
نگاهی به گذشته اگر نگاهی به زندگی مادران و مادربزرگامون بندازیم می‌بینیم که اونها هم جزو کسانی ... بیشتر
احساس‌های دوگانه
photo5868998009
احساس‌های دوگانه
مرداد 1, 1402
امتیاز 4.9 از 80 رای
شرم آوره حتی وحشتناکه که اعتراف کنیم بعضی وقتا رویاپردازی میکنیم درباره اینکه یک اتفاق ترسناک ... بیشتر
۷ نکته مهم برای نامگذاری کسب و کار یا محصول
2 1
۷ نکته مهم برای نامگذاری کسب و کار یا محصول
آبان 3, 1400
امتیاز 4.8 از 286 رای
در این مقاله می‌خواهیم در وبلاگ مدرسه هاوین، در یک مقاله اختصاصی که برای اولین‌بار منتشر شده است ... بیشتر
لیلا اسفندیاری
IMG 20230814 160104 911
لیلا اسفندیاری
مرداد 24, 1402
امتیاز 4.9 از 74 رای
مقدمه لیلا در یک خانواده مرفه متولد شد . تعصب پدرش موجب سخت گیری ها و محدودیت های زیادی در دوران ... بیشتر
خشونت علیه زنان
photo5906107397
خشونت علیه زنان
مرداد 3, 1402
امتیاز 4.9 از 63 رای
خشونت علیه زنان و دختران یکی از شایع ترین موارد نقض حقوق بشر در جهانه. که به طور روزمره در هر گوشه از ... بیشتر
طرحواره چیست؟
IMG 20230521 121842 267
طرحواره چیست؟
اردیبهشت 17, 1402
امتیاز 5 از 92 رای
شاید شما اسم طرحواره رو شنیده باشید . ولی این مفهوم به چه معنیه و در روانشناسی چه کاربردی داره؟ ... بیشتر
تاریخچه پریودی در ایران باستان
IMG 20230530 003027 975
تاریخچه پریودی در ایران باستان
خرداد 9, 1402
امتیاز 5 از 118 رای
موضوع دوران قاعدگی ابتدا در تاریخ ،اساطیر و ادیان بررسی شده است. مسئله عادت ماهانه زنان در طول ... بیشتر
سندروم پیش از قاعدگی یا pms چیست؟
photo4934246040
سندروم پیش از قاعدگی یا pms چیست؟
خرداد 7, 1402
امتیاز 4.9 از 94 رای
سندروم پیش از قاعدگی یا pms حالتیه که بسیاری از خانم ها قبل از پریود تجربه میکنن. اگر شما هم جزو ... بیشتر
مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر