لیلا اسفندیاری
زهرا خشک جان
زهرا خشک جان
امتیاز 4.9 از 48 رای

لیلا اسفندیاری

مقدمه

لیلا در یک خانواده مرفه متولد شد . تعصب پدرش موجب سخت گیری ها و محدودیت های زیادی در دوران نوجوانی و جوانی لیلا شده بود . علارغم علاقه لیلا به تحصیلات دانشگاهی در رشته حقوق ، پدرش با این استدلال که در رشته حقوق مجبور است در محیطی مردانه کار کند او را وادار به به تحصیل در رشته آزمایشگاهی میکروبیولوژی می‌کند. لیلا بعد از اتمام تحصیل و بازگشت به منزل از خانواده خود جدا می‌شود و خانواده اش ( پدر) او را طرد می‌کند. در سال های اولیه استقلال  لیلا از طریق تدریس خصوصی و کار در کارخانه دستمال کاغذی مخارج خود را تامین میکرد . پس از اتمام دانشگاه در بیمارستان آبان مشغول به کار می‌شود. زمانی که تصمیم به صعود به نانگاپاربات ، او موفق به جذب یک اسپانسر می‌شود و به این ترتیب از کار در بيمارستان استعفا می‌دهد و تا زمانی که در قید حیات بود روزانه دست کم ۷ ساعت تمرین کوه نوردی، بدن سازی ، شنا و سنگ نوردی را در در دستور کار خود قرار می‌داد. لیلا آرزو داشت در کوهستان یا در غار جان خود را از دست دهد و از این رو به هم تیمی اش سامان نعمتی در حين صعود به قله نانگاپاربات که جان خود را از دست داده بود غبطه میخورد .

او در یکی از شاخص ترین صعود موفق شد به قله دشوار نانگاپاربات که صعودی از سوی فدراسیون کوهنوردی ایران هرگز پذیرفته نشد اما پس از مرگش بارها از این صعود یاد شد .  همچنین لیلا در تلاش برای ثبت رکوردی جدید، قصد صعود به قله کی ۲ دشوار ترین قله جهان را داشت که به دلیل شرایط نامساعدی جوی موفق به این کار نشد .

لیلا از چه زمانی کوهنوردی رو شروع کرد ؟

لیلا کوهنوردی را از سال ۱۳۸۰_۱۳۸۱ به صورت تفریحی آغاز کرد و نخستین صعود او قله توچال بود . در سال ۱۳۸۱ به عضویت باشگاه اسکی و کوهنوردی دماوند درآمد. لیلا با این باشگاه توانست بیشتر قله های ایران را صعود کند و اغلب غار های ایران بپیماید. او موفق شد ۲۲ مرتبه به قله دماوند صعود کند که این صعود ها از ۳ مسیر مختلف انجام شده است . لیلا در سال ۱۳۸۶ باهم طنابی خود (منیره رفیعی) به عنوان نخستین صعود مستقل زنان موفق به صعود دیواره علم کوه گشت .

لیلا در سال ۱۳۸۶ تصمیم میگیره به غار ورونیکا عمیق ترین غار جهان درآنجازیا که در آنجا پلیس روسیه به دلیل ایرانی بودن اجازه ورود لیلا و همراهانش را به آنجازیا را نمی‌دهد. لیلا ازجمله اعضای هیئت موسس انجمن غار نوردان و غار شناسان ایرانیان بود ، که سهم غیرقابل انکاری در تحول غارنوردی ایران از حالت سنتی به مدرن دارد.

اولین صعود لیلا

اولین صعود لیلا اسفندیاری به قله بالای ۸۰۰۰ هزار متر در سال ۱۳۸۷ و با صعود به قله نانگاپاربات (۸۱۲۶ متر) صورت گرفت ‌. لیلا در ابتدا یک  صعود انفرادي داشت ولی در ادامه دوستانش هم به او ملحق شدند ‌. این صعود به دلیل فقدان مدارک لازم برای اثبات صعود قله اصلی نانگاپاربات از سوی فدراسیون کوهنوردی ایران مورد قبول قرار نگرفت .

لیلا در سال ۱۳۸۹ تلاش برای ثبت رکوردی جدید ، قصد صعود به قله کی ۲ دشوار ترین قله جهان را می‌گیرد که به دلیل شرایط نامساعد تا کمپ ۲ به ارتفاع ۷۵۶۵ متری قله کی ۲ صعود می‌کند و همه گروه مجبور به بازگشت می‌شود. در صعود های او در هيماليا تامین هزینه ها به عهده خود لیلا بوده و بدون کمک های دولتی . تا جایی که گفته شده خود لیلا برای صعود قله کی ۲ مجبور به فروش خانه خود شد .

دستاوردهای لیلا

• پیمایش کامل غار پراو به عنوان اولین زن

• از ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ صعود ده‌ها مسیر بر دیواره‌های علم کوه، بیستون، لجور، یافته، اخلمد، صفه، زنوز، کلاهک ماکو و…

• درسال ۱۳۸۵صعود یخچال‌های سبلان و کسری

• اولین صعود دیواره علم کوه با منیره رفیعی نخستین صعود مستقل زنانه

• ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹ صعود قله دماوند از مسیرهای مختلف

• ۱۳۸۷ پیمایش زمستانه خط‌الراس البرز

• ۱۳۸۶ سرپرستی نخستین گروه ایرانی و پیمایش کامل غار نمکدان، طولانی‌ترین غار نمکی جهان

• ۱۳۸۷ صعود به قلهٔ نانگاپاربات به ارتفاع ۸۱۲۶ متر و سرپرستی گروه

• ۱۳۸۸ پیمایش غارهای جیتا، سینک هول بلا و آلبرت در لبنان

•۱۳۸۸ سرپرست برنامه اکتشاف غارهای میدان پرآو و اکتشاف غار میراث

• ۱۳۸۸ شرکت در برنامه بین‌المللی اکتشاف غارهای مگالایای هند به عنوان نماینده ایران

• ۱۳۸۹ تلاش برای صعود قله کی ۲ دشوارترین کوه جهان و صعود به کمپ ۲ تا ارتفاع ۷۵۶۵ متری

• ۱۳۸۹ شرکت در برنامه‌های بین‌المللی اکتشاف غارهای ایالت مگالایا هند برای دومین بار

• ۱۳۹۰ صعود به قله گاشربروم ۲ به ارتفاع ۸۰۳۵ متر و جان باختن در راه بازگشت از قله در اثر سقوط

درگذشت لیلا

لیلا اسفندیاری که برای صعود به قله های گاشربروم بروم ۱و۲ به این کوهستان رفته بود در دومین تلاش خود در ساعت ۱۴:۱۵ بعدازظهر در ۳۱ تیر ۱۳۹۰موفق میشه قله گاشربروم ۲ را صعود کند اما در حين فرود دقایقی بعد در بازگشت تیمی به دلیل خستگی و از دست دادن تعادل خود از مسیر دشوار یخی زیر قله سقوط می‌کند که طول سقوط لیلا ۳۰۰ متر بود و در حدود ارتفاع ۷۶۵۰متری در مکانی خارج از مسیر در میان صخره ها بین دو شیب یخی متوقف می‌شود.

IMG 20230814 160101 771 1

وصیت لیلا

لیلا وصیت کرد اگر در کوه جان خود را از دست دادم همانجا بگذارید بمانم. نمی‌خواهم دیگران بخاطر من جانشان را به خطر بیندازند میخواهم بام جهان آرامگاه ابدی ام باشد . پیکر لیلا در همان روز در ارتفاع ۷۶۵۰ متری پیدا شد .

پیام تسلیت خانواده لیلا

شنیدن گسترش مرز های محدود توانایی ،مقابله با محروميت های قراردادی و اثبات شایستگی زنان آرمان هایی بودند که لیلا برای پرداختن به آنها را در کوهنوردی یافته بود . شنیدن خبر درگذشت لیلا بسیار تاسف بار بود و ما از این بابت متاثر هستیم و او تمامی فرصت ها و اندوخته ی زندگی اش را صرف کوهنوردی کرد و سرانجام در جایی آرام گرفت که آرزویش را داشت .

خانواده اسفندیاری با دلی آکنده از اندوه به تصمیم لیلا احترام گذاشتند و بر اساس خواسته خودش در هملت نقطه ای که هست او را به کوه های بلند ، پاک و پر برف گاشربروم سپردند. جایی که تا ابد چشم انداز های زیبای کوهستان قره قروم را برای او به منظر خواهد داشت .

منبع:

«مرگ نخبگان کوهنوردی، از جلال رابوکی تا آیدین بزرگی»

ارسال کامنت هاوین
ارزیابی مقاله
ازت می خوام اول وارد سایت بشی و نظرت رو درباره این مقاله کامل و در چند خط بنویسی (حتما نظر با جزییات بنویس و از عبارات کوتاه مثل: خوب بود و عالی خودداری کن)

نظرات دانش آموختگان مقاله

مائده کمری
مائده کمری
امتیاز 5
1 ماه قبل

از ته ته وجود حس کردم خیلی قشنگ بود خیلییی بعضی وقتا همه مخالفن باهات و تو مجبوری به خاطر آرامش بقیه دست از خواستت بکشی درسته بقیه رو راضی میکنی ولی روح خودت درد میگیره دمت گرم دختر

اریکا میراسماعیلی
اریکا میراسماعیلی
امتیاز 5
1 ماه قبل

واقعا تاثیرگذار و الهام بخش بود 🥺

rojan roshankar
rojan roshankar
امتیاز 5
1 ماه قبل

فوق العاده بود.

سمیرا جهانبخش
سمیرا جهانبخش
امتیاز 5
1 ماه قبل

مقاله خوبی بود کوتاه و مختصر .زندگی خانم لیلا اسفندیاری با وجود تمام محدودیت ها به عنوان یک خانم در جامعه ما با وجود پدری سختگیر و طرد شدن از طرف خانواده ( پدر) برای من الگو خوبی هست چون نشان از عزت نفس و روحیه بالا و سخت کوش ایشون داره.ممنون از گروه هاوین

نسرین دادگر
نسرین دادگر
امتیاز 5
1 ماه قبل

چقدر کار شما ارزشمنده…. عاشقتونم

دریا علیرضایی
دریا علیرضایی
امتیاز 5
1 ماه قبل

مقاله بینظیری بود، مرسی از زحماتتون
کم نیست دخترانی مثل لیلا💪🏻

افسانه براتی
افسانه براتی
امتیاز 5
1 ماه قبل

من عاشق این دخترم

حمیده خرازی
حمیده خرازی
امتیاز 5
1 ماه قبل

سلام چقدر ارزشمند و الهام بخش هست تا زندگینامه ی زنان موفقی رو بخونی که با وجد محدودیت ها و موانعی که بر سر راهشون بوده. باز هم مشتاقانه قدم به قدم در جهتِ زندگیِ دلخواهانه اشون و اهدافشون بر می داشتن🌻

سپیده افلاکی
سپیده افلاکی
امتیاز 5
1 ماه قبل

مثل همه اموزش ها عالی بود

حنانه مرادی
حنانه مرادی
امتیاز 5
1 ماه قبل

چقدر مقاله تاثیر گذار ولی تأسف باری بود که خانواده برای زندگی فرزندشون تصمیم بگیرن بعد هم تردش کنن و هیچ حمایتی نشه ازش ولی نکته جالب این جاست که بدون کمک و حمایت کسی بدون توجه به محدودیت ها دستاورد های بزرگ و ارزشمندی در طول زندگیشون داشتند خانوم لیلا اسفندیاری.

زیبا جعفری
زیبا جعفری
امتیاز 5
1 ماه قبل

خوشحالم که با چنین بانوی موفقی آشنا شدم
به امید درخشش دختران سرزمینم

Gisu saadat
Gisu saadat
امتیاز 5
1 ماه قبل

خانم هایی مثل لیلا باعث افتخار و الگو هستن ♥️چقدر این مقاله برای من باارزش بود ممنون

ملیحه پارسایی
ملیحه پارسایی
امتیاز 5
1 ماه قبل

اینکه برای رسیدن به اهداف والات لیزری پیش بری و از همه چیزت بذاریدر این بانو بسیار جالب توجه بود
و دوستی ای که با طبیعت داشت غبطه برانگیزه

الهه کوشاسی
الهه کوشاسی
امتیاز 3
1 ماه قبل

خانواده ش حمایتش نکردن چه دردناک😭

زینب شکروی
زینب شکروی
امتیاز 5
1 ماه قبل

باعث افتخار هست وجود دخترانی مثل لیلا، به نظر من بهترین کار یعنی دنبال کردن علایق حتی به سختی…
لیلا هم شجاعانه این کار رو کرد و در مسیر علاقه اش بود.

مهدیه میرعظیمی
مهدیه میرعظیمی
امتیاز 4
1 ماه قبل

سلام این مقاله منو یاد خودم میندازه ، من ۲۳ ساله ام و عاشق دوچرخه سواری و کوه نوردی ، تا قبل این اتفاقا من به اجبار بابام مجبور شدم پزشکی بخونم ، الان عاشقشم منتها همیشه دوست داشتم جهانگرد بشم الان که داستان لیلا رو میخوندم به تازگی صاحب یک دوچرخه شدم و مدام به این فکر میکنم که یعنی میتونم با دوچرخه ام جهانو بگردم و دنیا رو ببینم؟
میتونم به بالای کوه ها صعود کنم؟
متشکرم از مقاله بی نظیرتون

پریماه یعقوب پور
پریماه یعقوب پور
امتیاز 5
1 ماه قبل

خیلی عالی بود افتخار میکنم به بانوان سرزمینم که با وجود تمامی محرومیت ها ومحدودیت ها همچنان تلاش میکنند ومیدرخشند و به همگان ثابت میکنند که در محدودیت ها هم میشود ستاره شد به امید روزی که هیچ دختر ایرانی به دلیل محدودیت های جامعه و خانواده اش از پیشرفت وکسب موفقیت جا نماند

نازنین داودی نیا
نازنین داودی نیا
امتیاز 5
1 ماه قبل

شاید خوندن این مقاله یه نشونه باشه چون من هم دانشجو هستم و از سمت خانواده ام محدود میشم برام الهام بخش بود.

نگار بنام
نگار بنام
امتیاز 5
2 ماه قبل

چقدر این مقاله دوست داشتم
ممنونم از تیم هاوین عزیز
مقاله های خوبی برای ما ب اشتراک میزارین
چقدر خوبه راجب زنان موفق ایران گفتین
ممنونم ازتون
🌿🤍

sara
sara
امتیاز 5
2 ماه قبل

سلام من این متن رو بعد از مدتی که احساس اضطراب رو تجربه کردم می خونم واقعا حسم به خودم و زندگیم و هدفم بهتر شد دوست دارم از این زندگی نامه ها بیشتر بگذارید
مرسی از اینکه “یه تیم هوامونو داره”

مهدیه
مهدیه
امتیاز 5
2 ماه قبل

لیلا هدف داشته و برای رسیدن به هدفش از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکرده حتی با اینکه حمایتی از طرف خانواده و دولت نداشته توانسته یک دختر مستقل بشه و خودش رو به تمام آرزوهاش برسونه. روحش شاد یادش گرامی

مرضیه کریمی
مرضیه کریمی
امتیاز 5
2 ماه قبل

چقدر خوب که برامون از زنان موفق ایرانی نوشتید. امیدوارم مقاله های بیشتری در این باره بخونم. روحش شاد.

مائده چهارخطی
مائده چهارخطی
امتیاز 5
2 ماه قبل

اونجایی از زندگی‌نامه‌ش من رو به فکر فرو برد که نوشته بود در خانواده‌ای مرفه به دنیا اومد و از اون طرف نتونست تحصیلات مورد علاقه‌ش رو دنبال کنه. می‌فهمم که صرف پول داشتن برای ما آگاهی و فهم نمیاره.

هانیه
هانیه
امتیاز 5
2 ماه قبل

چه قدر زیبا بود این مقاله:)
خیلی ممنون از شما که این اطلاعات رو برای ما گذاشتین و باعث شناخت این خانم قوی و قدرتمند شدین و نامش رو زنده نگه داشتین.
🙏🪷

مهدی مهدی پور
مهدی مهدی پور
امتیاز 5
2 ماه قبل

زندگی تحسین برانگیزی داشته و با تموم محدودیت ها ستاره خودش بوده و دست از هدف نکشیده.خدا روحش رو قرین رحمت کنه.

آخرین مقاله‌های آموزشی

آخرین مقاله‌های آموزشی
دروغ هایی که نباید باور می کردیم
رابطه با دیگران مهم
رشد شغلی
زنان امروز
طرحواره‌ها و حفره‌ها
قاعدگی
مامانا پسر دوستن
IMG 20230723 104910 620 1
مامانا پسر دوستن
مرداد 1, 1402
امتیاز 4.8 از 65 رای
نگاهی به گذشته اگر نگاهی به زندگی مادران و مادربزرگامون بندازیم می‌بینیم که اونها هم جزو کسانی ... بیشتر
احساس‌های دوگانه
photo5868998009
احساس‌های دوگانه
مرداد 1, 1402
امتیاز 4.8 از 56 رای
شرم آوره حتی وحشتناکه که اعتراف کنیم بعضی وقتا رویاپردازی میکنیم درباره اینکه یک اتفاق ترسناک ... بیشتر
چه کسایی رو میتونیم دوست داشته باشیم؟
IMG 20230521 121843 488
چه کسایی رو میتونیم دوست داشته باشیم؟
اردیبهشت 31, 1402
امتیاز 4.8 از 105 رای
حقیقت سادست، همه‌ی ما به دنبال افرادی هستیم که حس دوست داشته شدنی که در دوران کودکیمون تجربه کردیم ... بیشتر
۷ نکته مهم برای نامگذاری کسب و کار یا محصول
2 1
۷ نکته مهم برای نامگذاری کسب و کار یا محصول
آبان 3, 1400
امتیاز 4.8 از 277 رای
در این مقاله می‌خواهیم در وبلاگ مدرسه هاوین، در یک مقاله اختصاصی که برای اولین‌بار منتشر شده است ... بیشتر
خشونت علیه زنان
photo5906107397
خشونت علیه زنان
مرداد 3, 1402
امتیاز 4.9 از 48 رای
خشونت علیه زنان و دختران یکی از شایع ترین موارد نقض حقوق بشر در جهانه. که به طور روزمره در هر گوشه از ... بیشتر
طرحواره چیست؟
IMG 20230521 121842 267
طرحواره چیست؟
اردیبهشت 17, 1402
امتیاز 5 از 78 رای
شاید شما اسم طرحواره رو شنیده باشید . ولی این مفهوم به چه معنیه و در روانشناسی چه کاربردی داره؟ ... بیشتر
تاریخچه پریودی در ایران باستان
IMG 20230530 003027 975
تاریخچه پریودی در ایران باستان
خرداد 9, 1402
امتیاز 5 از 105 رای
موضوع دوران قاعدگی ابتدا در تاریخ ،اساطیر و ادیان بررسی شده است. مسئله عادت ماهانه زنان در طول ... بیشتر
سندروم پیش از قاعدگی یا pms چیست؟
photo4934246040
سندروم پیش از قاعدگی یا pms چیست؟
خرداد 7, 1402
امتیاز 4.9 از 87 رای
سندروم پیش از قاعدگی یا pms حالتیه که بسیاری از خانم ها قبل از پریود تجربه میکنن. اگر شما هم جزو ... بیشتر
مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر مقالات بیشتر